Co sprawia, że tak ciężko nam przezwyciężyć schemat funkcjonowania?

artykuł 3 obrazek

Większość ludzi deklaruje chęć zmiany, ale ciągle robi to samo. Jeśli to jest twój sposób postępowania (cykl w jakim działasz), nie jesteś sam. Pokaże ci powody, dla których powtarzasz te same zachowania. Zacznijmy od tego, że działasz w trybie autopilota. Chociaż myślisz, że to „Ty” podejmujesz decyzje, tak naprawdę przez większość czasu twoje zachowania są po prostu ustalonymi wzorcami (nabytymi na wczesnych etapach twojego życia). Te wzorce stają się nawykami a kiedy zachowania stają się nawykiem, oznacza to, że robimy je bez namysłu. Podświadomość kieruje nawykami za ciebie. Ale ta „automatyzacja” ma swoją cenę. W tej sytuacji tracisz wybór a co najlepsze nie zdajesz sobie z tego sprawy myśląc, że podejmujesz decyzje jako ty. Tylko dzięki samoświadomości (istnienia tego mechanizmu) oraz uważności możesz otrzymać wgląd i wybrać reakcję w danej sytuacji.

Jeżeli nie wiesz, czy żyjesz w trybie autopilota, zadaj sobie te pytania: Czy często zamyślasz się? Czy często odczuwasz żal z powodu gwałtownych reakcji emocjonalnych? Czy czujesz się zdeterminowany, by dokonać zmian, ale nie udaje ci się ich wprowadzić w życie?

Przyznaj się (przede wszystkim przed sobą), że czujesz ulgę z powodu braku dużych zmian w swoim życiu (że są one dla ciebie dość przerażające i nieznane), dlatego tak naprawdę nie podejmujesz działania. Zmiany są trudne dla wielu ludzi, ponieważ to wyjście poza strefę komfortu (opuszczamy świat, który znamy) często uważamy, też że  bycie nieszczęśliwym/niezadowolonym ze swojego życia jest katalizatorem/motorem do działania, że wtedy po prostu wiemy, że chcemy zrobić coś inaczej.

Aby przezwyciężyć swoje nawyki, musisz zrozumieć, że nawet jeśli postrzegasz je jako negatywne, służą ci one na wiele sposobów. Jeśli funkcjonujesz w trybie autopilota nie możesz poczuć pustki w swoim małżeństwie, frustracji w pracy (której nienawidzisz) czy rozłąki, którą czujesz z rodziną.

Odłączenie od emocji pomaga ci wypełniać swoje role na tym świecie bez konfrontacji z uczuciami, które towarzyszą tym sytuacjom. Nazywamy to rutyną, powtarzającym się schematem, czynnościami które wykonujemy bezrefleksyjnie. Pocieszający jest tylko fakt, że doskonale wiesz jak potoczy się dzień – Twój dzień. Jeśli zmierzysz się z rzeczywistością, w której możesz nie czuć się komfortowo, pozwalasz sobie na możliwość zmiany i dopuszczenie emocji, które dawno przeoczyłeś lub stłumiłeś.

Spójrz na siebie jako na całość czyli ciało, umysł i duszę. Nie ma rozłączenia między umysłem a ciałem, ale większość ludzi jest całkowicie nieświadoma siebie. Aby móc dokonać zmienny, musisz pracować nad równowagą. Sam proces wygląda inaczej dla każdej osoby, ale oznacza to samo codzienne wybieranie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Umysł potrzebuje odpowiedniego odżywiania, wyciszenia, uważności i obserwacji myśli (potrzeba czasu aby nauczyć się które myśli są nasze). Ciało potrzebuje pracy fizycznej w jakiejkolwiek formie, którą lubisz najbardziej (joga, siłownia, spacery, bieganie, rower). W tym wypadku należy skupić się na systematyczności. Dzięki równowadze ciała i umysłu rozwija się twoja wrodzona intuicja. Twoje ciało zacznie Ci mówić, kiedy jest zmęczone lub potrzebuje więcej pracy. Twój umysł powie ci, kiedy jest zestresowany lub zrównoważony. Prawidłowa komunikacje ze sobą samym to podstawa szczęśliwego, pełnego życia i podwaliny pod satysfakcjonujące relacje z innymi.

Inne artykuły

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Umów się na konsultację